Impact Assessment voor duurzame digitalisering gelanceerd

Waar te beginnen als je als organisatie stappen wil zetten op het gebied van duurzame digitalisering? Het onderwerp is even omvangrijk als ingewikkeld – al is het maar omdat betrouwbare data over het echte stroomverbruik van bepaalde IT-toepassingen nauwelijks te vinden zijn. Een nieuwe startgids helpt organisaties op weg.
Overheid op kop?
Op vrijdag 20 juni nam Tweede Kamerlid Barbara Kathmann (GroenLinks-PvdA) het eerste exemplaar van het Sustainable IT Impact Assessment (SIIA) in ontvangst. Bij die gelegenheid beloofde ze alles te doen wat in haar macht ligt om de Nederlandse overheid tot een voorloper te maken op het gebied van duurzame digitalisering. ‘We kunnen de overheid, de grootste IT-inkoper van Nederland, bestoken om stappen te gaan zetten en het allerbeste voorbeeld te worden op dit gebied,’ zei ze. ‘Ik voel me verplicht om hier keihard voor te gaan knokken.’
Methodiek voor toetsing
Iets meer dan een jaar geleden, op 14 maart 2024, vond een rondetafelgesprek plaats met de commissie Digitale Zaken in de Tweede Kamer over duurzame digitalisering. De Nationale Coalitie Duurzame Digitalisering (NCDD) pleitte toen voor de ontwikkeling van een methodiek om IT-besluiten structureel te toetsen aan duurzaamheidscriteria. Een werkgroep van het NCDD ontwikkelde vervolgens het Sustainable IT Impact Assessment (SIIA).
Het SIIA ondersteunt organisaties bij het inzichtelijk maken van de duurzaamheid van hun IT-landschap. De tool bestaat uit een gids, een radar en een kenniswiki waaraan iedereen kan bijdragen. De wiki wordt gemodereerd. Iedereen kan een eigen radar aanmaken, zonder iets te installeren (de radar draait op de server van de NCDD). Het gaat om een minimal viable product, waarvan de code op GitHub te vinden is.
SIIA chatbot
Er wordt gewerkt aan een SIIA chatbot, die kan helpen om de abstracte doelen an het SIIA te vertalen naar concrete acties. Met behulp van ChatGPT liet Jelle Attema van de NCDD tijdens de lancering zien hoe een chatbot organisaties voorziet van een routekaart op maat en een lijst activiteiten die je kunt uploaden naar je eigen radar.
Wacht even, een chatbot voor duurzame digitalisering? De echte SIIA chatbot wordt gebaseerd op een taalmodel dat is ontwikkeld op veel minder data dan ChatGPT. Je kunt hem op je eigen laptop draaien en het kost nauwelijks energie, beloofde Attema. De chatbot wordt op 29 september gepresenteerd op het jaarcongres van de NCDD (zie kader).
Samenwerking
De NCDD is een samenwerking van overheden, bedrijfsleven, kennisinstellingen en maatschappelijke organisaties. In de werkgroep die het SIIA ontwikkelde zaten medewerkers van ABN AMRO, Conclusion, het Ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties, TNO, Wigo4it en ECP | Platform voor de InformatieSamenleving.
Hulp nodig bij toepassing van het SIIA?
Op 29 september organiseert de NCDD de Nationale Conferentie Duurzame Digitalisering, met onder andere een sessie over de toepassing van het SIIA. Een aantal deelnemers van de Coalitie bieden in het najaar van 2025 en in 2026 ook workshops en webinars aan over werken met het SIIA.
Lees ook: