Digitale weerbaarheid
Nieuws

Convenant moet veiligheid cloudverhuizing SIDN waarborgen

Kantoorgebouw SIDN
Beeld: SIDN

De Nederlandse stichting voor .nl-domeinnamen SIDN mag en gaat toch een deel van zijn ICT-infrastructuur in de cloud van de Amerikaanse techreus AWS plaatsen. Het is echter wel een beperkter deel dan SIDN eerst van plan was, wat is vastgelegd in een convenant met de overheid. 

Omstreden verhuizing

De omstreden cloudverhuizing van SIDN’s systeem voor domeinnaamregistratie vindt toch doorgang. Dit blijkt uit antwoorden op Kamervragen van VVD-Kamerlid Martijn Buijsse. Staatssecretaris digitalisering Zsolt Szabó antwoordt dat SIDN medio deze maand de overgang wil realiseren. Het daadwerkelijke werk daaraan is na half januari pas begonnen, hangende acties en onderzoeken vanuit de overheid naar de voorgenomen verhuizing naar Amazon Web Services (AWS).

‘Zoals medegedeeld aan uw Kamer in juni 2024 in de Kamerbrief ‘Update migratie .nl domeinregistratiesysteem naar AWS’ is afgesproken dat SIDN gedurende de looptijd van de door het kabinet in gang gezette acties en onderzoeken geen onomkeerbare stappen zou zetten’, schrijft Szabó. ’Dat is ook gebeurd. SIDN is pas na de bekendmaking van het definitieve besluit van het kabinet op 17 januari 2025 aan de slag gegaan met de technische uitwerking zoals overeengekomen in het convenant’.

‘Strikte voorwaarden’

‘In het besluit concludeert het kabinet dat SIDN onder strikte voorwaarden de migratie naar de public cloud van AWS kan maken, voor een beperkter deel van het domeinregistratiesysteem dan vooraf door SIDN was voorzien.’ Naast de genoemde inperking zijn er nog andere maatregelen getroffen, zoals vastgelegd in het convenant met SIDN.

Deze betreffen waarborging ‘dat essentiële onderdelen van de .nl-DNS-keten in Nederland blijven’. Daarnaast is vastgelegd dat ‘SIDN over een uitgewerkte en regelmatig geteste exitstrategie beschikt’. Bovendien gaat het dus – van begin af aan al – niet om het domeinsysteem zelf, maar alleen om het registratiesysteem voor .nl-domeinnamen.

Het gaat - van begin af aan al - niet om het domeinsysteem zelf, maar alleen om het registratiesysteem voor .nl-domeinnamen.

Advies niet herizen

In zijn Kamervragen verwijst Buijsse ook naar recente geopolitieke ontwikkelingen en haalt hij advies van de Nederlandse inlichtingendienst AIVD aan over de SIDN-cloudgang. Dat advies gaat om het in Nederland houden van de SIDN-systemen. Daarbij stelt het Kamerlid de vraag of dat advies niet herzien moet worden.

De aangehaalde recente geopolitieke veranderingen slaan op vele, soms verbijsterende ontwikkelingen die de afgelopen paar weken vanuit de Verenigde Staten zijn gekomen. Dit betreft de dreigende uitingen en acties van de Amerikaanse president Donald Trump, die bondgenoten onder druk zet met heffingen, maar ook met grip op Amerikaanse bedrijven zoals dus techleveranciers.

Staatssecretaris Szabó meent dat de huidige geopolitieke ontwikkelingen geen specifieke impact hebben op de SIDN-situatie nu. De waarborg voor het in Nederland houden van essentiële onderdelen plus de exitstrategie zouden dus al afdoende zijn. ‘Het advies van de AIVD benoemt nationale veiligheidsrisico’s van het exclusief uitbesteden van de DNS-infrastructuur aan derde(n) en is landenneutraal opgesteld, derhalve hoeft het niet herzien te worden.’

Staatssecretaris Szabó meent dat de huidige geopolitieke ontwikkelingen geen specifieke impact hebben op de SIDN-situatie nu.

Oog voor veranderende omstandigheden

Verder biedt de bewindsman de geruststellende mededeling dat de afgesproken maatregelen het autonoom en soeverein functioneren verzekerd van de .nl-DNS-keten, en de continuïteit, stabiliteit en veiligheid van het .nl-domein. Deze maatregelen zijn vervat in een addendum op het convenant dat is gesloten tussen het ministerie van Economische Zaken en SIDN.

De staatssecretaris geeft nog wel aan dat er oog is voor veranderende omstandigheden. ‘Mochten de geopolitieke ontwikkelingen op enig moment aanleiding geven om het gebruik door Nederlandse organisaties van bepaalde clouddiensten in algemene zin te herzien, dan zal dat uiteraard ook voor SIDN gelden.’

Lees ook:

Plaats een reactie

U moet ingelogd zijn om een reactie te kunnen plaatsen.
Registreren