Data en ai
Nieuws

Provincie Noord-Holland maakt game over AI-afwegingen

De 5 minuten AI-manager | Beeld: Provincie Noord-Holland

De provincie Noord-Holland ontwikkelde een online game waarin je in vijf minuten inzicht krijgt in de keuzes die elke organisatie tegenkomt bij de inzet van AI. Welke afwegingen maak je zelf? Ga je voor snelheid of bouw je voorzichtig vertrouwen op? En met welke resultaten sta je dan uiteindelijk voor de directie?

Steeds normaler

De inzet van AI wordt steeds normaler binnen organisaties. Zo werkt de provincie Noord-Holland al langere tijd met AI-systemen die bijvoorbeeld energiescenario’s of de verkeersdoorstroming doorrekenen. Sinds kort beschikken de ambtenaren over een zelf ontwikkelde AI-assistent, genaamd DAAN.

Door de opkomst van generatieve AI is er veel aandacht in het nieuws voor kwesties over de betrouwbaarheid, duurzaamheid en ethiek van AI, die vragen oproepen bij de medewerkers. Daarnaast verschuiven de verantwoordelijkheden rond AI en IT steeds meer van ondersteunende afdelingen naar inhoudelijke teams. ‘Dat brengt soms onduidelijkheden met zich mee,’ zegt Martijn Veerman, bedenker van het spel en werkzaam bij de provincie Noord-Holland. ‘Het leek mij goed om op een laagdrempelige manier een introductie te geven in wat er zoal komt kijken bij de inzet van een bepaald AI-systeem. De praktijk rond eigenaarschap en verantwoordelijkheden kan best saai en taai zijn. Ik dacht: dat moet ook leuker kunnen.’

De praktijk rond eigenaarschap en verantwoordelijkheden kan best saai en taai zijn. Ik dacht: dat moet ook leuker kunnen.
Martijn Veerman, bedenker van de game

De ‘juiste’ keuze

De 5 minuten AI-manager plaatst je in de schoenen van een AI-manager. Tien weken lang moet zij doorlopend beslissingen nemen over een AI-project. Ze kan kiezen voor snelle oplossingen, met alle risico’s van dien, of juist strikt alle regels doorlopen.

Het lijkt het veiligst om de verantwoorde keuzes te maken, maar al snel is het niet meer zo duidelijk wat de ‘juiste’ keuze is. Zelf een systeem ontwikkelen of liever iets inkopen? Het budget overschrijden of de ambities terugschroeven? De energiekosten lopen op, er zijn technische uitdagingen en tot overmaat van ramp wil de pers graag het naadje van de kous weten. Voor je het weet is de uitkomst dat de Autoriteit Persoonsgegevens op de stoep staat om ‘even een praatje te maken’.

Help! Hoe win je dit spel?

‘Er is geen juiste aanpak,’ zegt Veerman. ‘Sommige mensen gaan methodisch te werk, hebben alles goed geregeld en stemmen alles goed af. Anderen zijn wat resultaatgerichter. Het helpt om die verschillen bespreekbaar te maken met een team. Je kunt het ook individueel spelen om iets meer inzicht te krijgen in de aanpak van jouw voorkeur.’

Positieve reacties

Hij bedacht zelf de opzet van de game en de dilemma’s waarvoor het personage komt te staan. De 5 minuten AI-manager werd ontworpen en gerealiseerd door Enversed Studios. Sinds enkele weken staat de game online. De eerste reacties zijn positief. Binnen de provincie zullen verschillende sessies plaatsvinden waarin teams de game spelen en de uitkomsten met elkaar bespreken.

Er was in onze praktijk een duidelijke aanleiding om deze game te maken.
Martijn Veerman

Delen met anderen

Waarom is het een taak voor de provincie Noord-Holland om een AI-manager-simulatie te maken voor organisaties?

‘Nou, dat is helemaal niet de taak van de provincie Noord-Holland. Maar er was in onze praktijk een duidelijke aanleiding om deze game te maken. Als je er dan toch mee aan de slag gaat, dan kan je het ook delen met andere organisaties die er misschien wat aan hebben. Zoveel extra moeite kost dat niet.’

Wanneer is dit project een succes?

‘Het doel van het spel is niet om grote veranderingen teweeg te brengen. Ik ben wel blij als het helpt als een leuke introductie in de afwegingen rondom de inzet van bepaalde AI-systemen binnen de organisatie. Dat het mensen bijvoorbeeld helpt om een toepassing wat beter te sturen en daar verantwoordelijkheden in te verdelen.’

Uit de game blijkt welk type AI-manager je bent, met alle voor- en nadelen die daarbij horen. Gegarandeerd stof voor een nagesprek dat langer duurt dan het spelletje zelf.

Plaats een reactie

U moet ingelogd zijn om een reactie te kunnen plaatsen.
Registreren