In een brief aan bedrijven waaronder Microsoft, Tiktok, Meta, Apple en Alphabet stelt commissievoorzitter Jim Jordan dat Washington wil achterhalen of Europese regels zoals de Digital Services Act (DSA) indirect bepalen wat Amerikanen online te zien krijgen of mogen zeggen. Bedrijven worden daarom verplicht interne documenten en gesprekken met onder meer de Europese Commissie en EU-lidstaten te delen.
VS dagvaardt techreuzen om communicatie met Europese toezichthouders te overhandigen
De Amerikaanse House Judiciary Committee heeft grote technologiebedrijven gedagvaard om hun communicatie met Europese autoriteiten over contentmoderatie en regelgeving te overhandigen. De stap maakt deel uit van een groeiend onderzoek naar de invloed van Europese wetgeving op online uitingen in de Verenigde Staten.
Volgens de commissie zijn inmiddels duizenden documenten verzameld, die inzicht geven in de samenwerking tussen technologiebedrijven en Europese toezichthouders. Er bestaan bij de Amerikanen zorgen over dat Europese regelgeving verder reikt dan de eigen grenzen en ook impact heeft op het Amerikaanse online debat.
Versleutelde apps
De kwestie krijgt extra lading door berichten dat EU-functionarissen hun communicatie steeds vaker via versleutelde apps laten verlopen, waarbij berichten automatisch worden verwijderd. Dat roept volgens de commissie vragen op over transparantie en toezicht.
De Amerikaanse onderzoekers benadrukken dat bedrijven alle relevante communicatie moeten bewaren en overdragen, ook als die via tijdelijke of versleutelde berichten is verstuurd. De bedrijven worden daarbij expliciet gewezen op zijn verplichting om volledig mee te werken.
De Europese Commissie stelt dat de DSA bedoeld is om illegale content en online risico’s aan te pakken en binnen Europese wetgeving valt. Maar in Washington groeit de politieke druk om te onderzoeken of die regels ook buiten Europa invloed hebben.

Plaats een reactie
U moet ingelogd zijn om een reactie te kunnen plaatsen.