Overslaan en naar de inhoud gaan
(advertentie)

Nederlandse supercomputer ondermaats voor wetenschap

Man met laptop in datacenter
- Shutterstock

Doordat de Nederlandse digitale infrastructuur veroudert, dreigt Nederland op onderzoeksgebied te gaan achterlopen. Nu al wijken Nederlandse wetenschappers regelmatig uit naar het buitenland als ze grote berekeningen op computers moeten doen.

165 miljoen per jaar extra nodig

Daarvoor waarschuwen SURF, de ict- coöperatie van onderwijs- en onderzoeksinstellingen, en de Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO) in een onderzoek. Volgens SURF en de NWO is er structureel 165 miljoen per jaar extra nodig om te investeren in de digitale infrastructuur voor onderzoek. Terwijl de vraag naar supercomputers, data, AI, faciliteiten voor dataopslag en netwerkconnectiviteit voor onderzoek toeneemt, stijgt het aanbod niet navenant.

‘Waar Nederland zich voorheen kon meten met de wereldtop, is dat al enige tijd niet meer het geval’, aldus NWO en SURF. De organisaties waarschuwen dat dataverzamelingen en uiteindelijk ook kennis en expertise langzaam wegtrekken uit Nederland.

‘Waar Nederland zich voorheen kon meten met de wereldtop, is dat al enige tijd niet meer het geval.’

NWO en SURF

Weggezakt op de ranglijst

Nederland zakte in de afgelopen tien jaar van de zevende naar de twintigste plek op de ranglijst van rekenkracht in supercomputers (gemeten naar de omvang van nationale rekenfaciliteiten ten opzichte van het bruto nationaal product). Sinds 2019 is er geen of zeer beperkte inflatiecorrectie toegepast en zijn budgetten niet geïndexeerd.

De Nederlandse supercomputer voor wetenschappelijk onderzoek Snellius staat mondiaal gezien op de 78e plek, zo is het te lezen in het onderzoeksrapport ‘Reken er maar (niet meer) op’. Snellius heeft een rekenkracht van bijna 25 petaflops – zoveel biljarden berekeningen per seconden kan de machine aan. Klinkt indrukwekkend, maar de Duitse Jupiter beschikt over 1000 petaflops aan rekenkracht. Geen wonder dat het buitenland voor Nederlandse wetenschappers lonkt.

Plaats een reactie

U moet ingelogd zijn om een reactie te kunnen plaatsen.

Hans Paric - Schermer | 10 december 2025, 15:07

In een ander artikel schrijven jullie dat er 150 miljoen naar AI-fabriek gaat. Is dat dan geen onderdeel van de digitale infrastructuur?

Melden als ongepast

Door u gemelde berichten worden door ons verwijderd indien ze niet voldoen aan onze gebruiksvoorwaarden.

Schrijvers van gemelde berichten zien niet wie de melding heeft gedaan.

(advertentie)

Bevestig jouw e-mailadres

We hebben de bevestigingsmail naar %email% gestuurd.

Geen bevestigingsmail ontvangen? Controleer je spam folder. Niet in de spam, klik dan hier om een account aan te maken.

Er is iets mis gegaan

Helaas konden we op dit moment geen account voor je aanmaken. Probeer het later nog eens.

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heb je al een account? Log in

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heb je al een account? Log in