In Brussel wordt onderhandeld over aanpassingen aan de Europese AI-wet, de zogenoemde Omnibus AI. Een van de discussiepunten is een voorstel om het Europese AI Office exclusief toezicht te geven op bepaalde hoog-risico-AI-systemen die zijn gebouwd op zogeheten algemene AI-modellen.
Nederland wil minder EU-toezicht op AI-systemen met publieke taken
Nederland probeert in Europese onderhandelingen te voorkomen dat een nieuw Europees AI-bureau te veel toezicht krijgt op bepaalde AI-systemen. Daarover schrijft staatssecretaris Digitale Economie en Soevereiniteit Willemijn Aerdts in een brief aan de Eerste Kamer.
Volgens het kabinet kan dat ertoe leiden dat het Europese bureau ook toezicht moet houden op een grote groep organisaties die zulke AI-systemen gebruiken, als zij onder dezelfde juridische entiteit vallen als de ontwikkelaar. Dat kunnen volgens Nederland ook organisaties met een publieke taak zijn, bijvoorbeeld binnen de rechtshandhaving of de rechtspraak.
Het kabinet vindt dat toezicht op dit soort organisaties onder nationale bevoegdheden valt en niet exclusief bij een EU-instantie hoort. In de onderhandelingen lijkt inmiddels steun te ontstaan voor aanpassingen die moeten voorkomen dat Europese bevoegdheden botsen met nationale taken.
Gesprekken vergevorderd
De gesprekken over de Omnibus AI bevinden zich volgens de staatssecretaris in een vergevorderd stadium. Het Cypriotische EU-voorzitterschap wil waarschijnlijk op 13 maart een compromis aan de lidstaten voorleggen en toestemming vragen om onderhandelingen met het Europees Parlement te starten.
Het kabinet staat in principe positief tegenover het verwachte compromis, dat regels rond AI voor organisaties eenvoudiger moet maken en administratieve lasten moet verminderen. Nederland houdt voorlopig wel een parlementair voorbehoud, omdat de Eerste Kamer dat heeft geplaatst bij zowel de Omnibus AI als de Omnibus Digitaal.
Na een gezamenlijk standpunt van de EU-lidstaten moet ook het Europees Parlement nog een positie innemen. Daarna volgen onderhandelingen tussen beide instellingen om tot een definitieve wet te komen. Het doel is dat de aangepaste regels uiterlijk in augustus 2026 in werking treden.

Plaats een reactie
U moet ingelogd zijn om een reactie te kunnen plaatsen.