Overslaan en naar de inhoud gaan
(advertentie)

Cyber Security Raad wil dat nieuw kabinet 690 miljoen investeert in digitale veiligheid

geld

Nederland investeert structureel te weinig in digitale veiligheid en weerbaarheid. Dat stelt de Cyber Security Raad (CSR) in een adviesbrief aan de informateur. De raad roept het komende kabinet op om 690 miljoen aan structurele middelen op te nemen in het nieuwe coalitieakkoord voor de uitvoering van de Nederlandse Cybersecuritystrategie (NLCS) en aanvullende noodzakelijke maatregelen.

Volgens de raad vormt digitalisering de ruggengraat van de samenleving en economie, en is cybersecurity daarmee een randvoorwaarde voor nationale veiligheid, democratie en welvaart. Hoewel er met de NLCS en de Nederlandse Digitaliseringsstrategie stappen zijn gezet, is versnelling nodig en schieten de investeringen tekort.

Vier prioriteiten

De raad benoemt vier beleidsprioriteiten die de extra investeringen noodzakelijk maken. Allereerst moet de digitale weerbaarheid van overheid, vitale infrastructuur en bedrijfsleven worden versterkt. Digitale aanvallen op vitale infrastructuur nemen toe onder invloed van geopolitieke ontwikkelingen. De telecom- en energiesector worden expliciet genoemd als cruciale schakels. Daarnaast vraagt de raad om meer aandacht voor fallback-scenario’s, het robuuster maken van ketenafhankelijkheden, betere informatie-uitwisseling over dreigingen en meer gezamenlijke oefeningen tussen publieke en private partijen.

Ten tweede pleit de CSR voor investeringen in digitale autonomie. De huidige afhankelijkheid van grote niet-Europese technologiebedrijven brengt strategische risico’s met zich mee voor nationale veiligheid en databescherming. De raad wil onder meer investeren in Europese alternatieven op het gebied van cloud en AI, de ontwikkeling van een soevereine Rijkscloud en een steviger mandaat voor de CIO Rijk voor strategisch leveranciersmanagement.

AI als bedreiging

Derde prioriteit is de voorbereiding op AI als katalysator van dreigingen. Volgens de raad verandert AI de snelheid en schaal van cyberaanvallen fundamenteel en is Nederland hier onvoldoende op voorbereid. Investeringen in kennisopbouw en defensieve oplossingen zijn nodig om AI-gefaciliteerde aanvallen tijdig te herkennen en te pareren. 

De vierde pijler is betere bescherming van burgers tegen cybercrime. Ondanks bewustwordingscampagnes blijft cybercriminaliteit toenemen. De raad vraagt meer aandacht voor digitale vaardigheden, een lagere drempel voor aangifte en extra middelen voor politie en OM. Ook wordt gedacht aan een centraal loket voor meldingen, advies en herstel na cyberincidenten.

Verdeling van de miljoenen

In de brief is een indicatieve verdeling van de benodigde 690 miljoen structureel opgenomen. Het grootste deel, 513 miljoen, is bestemd voor digitale weerbaarheid van overheid, vitale infrastructuur en bedrijfsleven. Verder wordt 40 miljoen gevraagd voor digitale autonomie, 25 miljoen voor AI-gerelateerde dreigingen, 60 miljoen voor bescherming van burgers tegen cybercrime, 35 miljoen voor cybersecurityspecialisten, kennis en innovatie en 17 miljoen voor de implementatie en het toezicht op nieuwe wetgeving.

Plaats een reactie

U moet ingelogd zijn om een reactie te kunnen plaatsen.

Melden als ongepast

Door u gemelde berichten worden door ons verwijderd indien ze niet voldoen aan onze gebruiksvoorwaarden.

Schrijvers van gemelde berichten zien niet wie de melding heeft gedaan.

(advertentie)

Bevestig jouw e-mailadres

We hebben de bevestigingsmail naar %email% gestuurd.

Geen bevestigingsmail ontvangen? Controleer je spam folder. Niet in de spam, klik dan hier om een account aan te maken.

Er is iets mis gegaan

Helaas konden we op dit moment geen account voor je aanmaken. Probeer het later nog eens.

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heb je al een account? Log in

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heb je al een account? Log in