Meta heeft een satirische video van programmamaker Roel Maalderink en burgerrechtenorganisatie Bits of Freedom van Instagram verwijderd wegens ‘pesten en intimidatie’. In de video wordt de draak gestoken met de camerabril van Meta. NLdigital neemt het publiekelijk op voor de makers. ‘Vrijheid van meningsuiting en ruimte voor kritiek zijn fundamenteel voor een open digitale samenleving, juist als die kritiek ongemakkelijk is’, schrijft de branchevereniging.
‘NLdigital spreekt eigen lid Meta aan na verwijderen satire’
Branchevereniging NLdigital roept Meta op om het verwijderen van een satirische video over zijn camerabril te heroverwegen. De vereniging vindt dat platforms uiterst zorgvuldig moeten omgaan met kritiek die op henzelf is gericht. De oproep is opvallend, omdat Meta zelf lid is van NLdigital en de branchevereniging recent juist onder vuur lag vanwege de invloed van grote Amerikaanse technologiebedrijven.
Daarbij benoemt NLdigital expliciet dat Meta zelf bij de vereniging is aangesloten. ‘Dat betekent niet dat we het altijd eens zijn. Er moet ruimte zijn voor satire en kritische discussie over technologie, óók als die kritiek een van onze leden raakt.’
Volgens NLdigital mogen platforms hun gebruikers beschermen tegen schadelijke content, maar ligt er een bijzondere verantwoordelijkheid wanneer het platform zelf onderwerp van kritiek is. ‘Platforms mogen gebruikers beschermen tegen schadelijke content, maar moeten uiterst zorgvuldig omgaan met kritiek op henzelf.’ NLdigital roept Meta daarom op om de beslissing te heroverwegen en transparant toe te lichten.
Discussie over invloed Big Tech
De publieke terechtwijzing van Meta is opvallend tegen de achtergrond van de recente discussie over de positie van Amerikaanse technologiebedrijven binnen NLdigital. De Volkskrant beschreef, samen met Follow the Money, onlangs hoe de branchevereniging een belangrijke en veelgevraagde gesprekspartner van de overheid is bij onderwerpen rond digitalisering, terwijl tegelijkertijd grote Amerikaanse technologiebedrijven bij de vereniging zijn aangesloten.
NLdigital vertegenwoordigt ongeveer 550 bedrijven en geldt als de grootste en oudste branchevereniging voor de digitale sector. Volgens de Volkskrant zijn grote Amerikaanse technologiebedrijven relatief belangrijk binnen de organisatie, onder meer doordat zij een aanzienlijk deel van de contributie-inkomsten leveren. Andere brancheorganisaties uitten tegenover de krant kritiek op de prominente positie van NLdigital in gesprekken met de overheid en vinden dat de verschillende onderdelen van de Nederlandse technologiesector breder vertegenwoordigd zouden moeten worden.
De discussie raakt aan een belangrijk inhoudelijk verschil binnen het debat over digitale autonomie. NLdigital benadrukt dat bij de keuze voor technologie onder meer naar kwaliteit en innovatie moet worden gekeken en niet uitsluitend naar de herkomst van een leverancier. Andere brancheorganisaties en experts leggen juist meer nadruk op het verminderen van de afhankelijkheid van buitenlandse, en met name Amerikaanse, technologiebedrijven.
Adviesraad geschrapt
De discussie over vertegenwoordiging speelde eveneens rond de Nederlandse Digitaliseringsstrategie (NDS). Staatssecretaris Willemijn Aerdts (Digitale Economie en Soevereiniteit) maakte enkele maanden later bekend dat de geplande adviesraad rond de NDS niet doorgaat.
Volgens Aerdts hangt die beslissing samen met de verbreding van haar digitaliseringsportefeuille. Digitale economie, overheid en samenleving vallen in het huidige kabinet onder één bewindspersoon. Daardoor is volgens haar behoefte ontstaan aan een andere vorm van advisering, waarbij ‘snel en in wisselende samenstellingen integraal advies’ kan worden ingewonnen.
In de discussie over de voormalige adviesraad was ook aandacht voor de vertegenwoordiging van het bedrijfsleven en de banden met NLdigital. Er is echter geen aanwijzing dat de kritiek op NLdigital de reden is geweest om de raad stop te zetten; Aerdts noemt in haar brief de veranderde inrichting van de digitaliseringsportefeuille als reden.
Plaats een reactie
U moet ingelogd zijn om een reactie te kunnen plaatsen.