Er is volgens Glastra, die sinds drieënhalf jaar managing director is van T-Systems Nederland, geen reden voor paniek in de discussie rond digitale soevereiniteit: 60 tot 70 procent van de workloads van een overheids- of uitvoeringsorganisatie kan zonder problemen op een hyperscaler als Microsoft, Amazon of Google blijven draaien. Voor toepassingen die om meer soevereiniteit vragen, begeleiden we bestuurders in het maken van verantwoorde keuzes. Voor het hoogste niveau van veiligheid en soevereiniteit gebruik je een eigen private cloud. Glastra: “Je zult moeten bepalen wat je waar doet met je data. Segmenteer in je behoefte aan soevereiniteit en functionaliteit per toepassing en bedenk dat er aan beide een prijskaartje hangt. “Soevereine cloud is voor bestuurders geen IT-keuze, maar een governance instrument”.
‘T-Systems is hét soevereine alternatief in de cloud’
Het Europese antwoord op de gevoelsmatig afnemende betrouwbaarheid van Amerikaanse cloudpartners is digitale soevereiniteit. Die ligt volgens Emily Glastra van T-Systems Nederland binnen handbereik met een betrouwbare Europese partner. Die betrouwbare partner kan en wil T-Systems zijn.
Geen alles-of-nietsverhaal
De tijd zit T-Systems mee nu overheden en bedrijven gedwongen worden bewuste keuzes te maken ten aanzien van hun digitale afhankelijkheid van buitenlandse bedrijven, in het bijzonder de Amerikaanse hyperscalers. Helemaal weg te denken zijn ze niet, en dat is volgens Glastra ook niet nodig. “Qua innovatievermogen liggen de hyperscalers nog voor op de Europese spelers”, zegt Glastra. “Ik denk wel dat T-Systems heel dicht in de buurt komt. Het hoeft geen alles of niets-verhaal te zijn. Ook overheden kunnen nog prima gebruik maken van de kracht en de technologie van de Amerikaanse aanbieders. Ik zie niet in waarom een bepaalde chatbot zonder privégegevens, die voor burgers toegankelijk is, niet op een hyperscaler omgeving kan staan. Maar als het over zorggegevens gaat, is het een ander verhaal. Je moet denken in scenario’s en naar workloads kijken.”
T-Systems heeft eigen datacenters op Europese bodem, met Duitse strengheid in privacy- en veiligheidsbenadering
In het verleden sloten wij onvoldoende aan bij de manier waarop Nederlandse overheden hun digitale besluitvorming organiseren. We waren technisch sterk, maar minder zichtbaar als strategische gesprekspartner op bestuurlijk niveau. Dat is veranderd. Vandaag positioneert T-Systems zich nadrukkelijk als partner in digitale autonomie, continuïteit en compliance. We starten niet bij technologie, maar bij publieke verantwoordelijkheden, governance en risicobeheersing.
Onder invloed van extraterritoriale wetgeving uit derde landen, zoals Amerikaanse datatoegangswetgeving, en een veranderend geopolitiek klimaat groeit voor overheidsorganisaties de noodzaak om digitale afhankelijkheden bewuster te organiseren. Digitale soevereiniteit gaat daarbij niet over wantrouwen, maar over bestuurlijke verantwoordelijkheid: voorbereid zijn op scenario’s buiten de directe invloed van de organisatie.
Eigen datacenters op Europese bodem
T-Systems wil de soevereine vraag van de overheid invullen en tegelijkertijd helpen de noodzakelijke digitale versnelling doorzetten. Met Deutsche Telekom als financieel stabiele moeder, Europese wortels, een eigen set aan Cloud diensten die aan alle eisen ten aanzien van soevereiniteit, compliance en security voldoet inclusief hoogstaande dienstverlening, wil het bedrijf in Nederland niet langer genegeerd worden. “Al in 2016 zijn wij gestart met Open Telekom Cloud, deze soevereine cloud past in het rijtje van OVHcloud en STACKIT, maar qua certificeringen en volwassenheid steken we daar bovenuit”, zegt Glastra. “Met onze 26.000 medewerkers hebben we een deliveryorganisatie die ‘big enough to scale, and small enough to care’ is. We zijn gewend aan publiek-private partnerships en werken al jarenlang voor enterprise-klanten die zeer complexe multicloud-landschappen hebben draaien. Het is misschien raar om te zeggen, maar ik gun Nederlandse overheden T-Systems gewoon.”
Glastra is blij met het toenemende bewustzijn van overheden om minder afhankelijk van Amerikaanse bedrijven te worden. Het geeft T-Systems met eigen datacenters op Europese bodem, met Duitse strengheid in privacy- en veiligheidsbenadering, met hostingdiensten van enterprise kwaliteit, de kans zich als een betrouwbare Europese partij in de kijker te spelen. “Het is nu tijd om onze bescheidenheid van ons af te schudden en te laten zien wat wij kunnen. Ongeveer de helft van onze omzet is afkomstig uit de Europese publieke sector, vanuit Nederland is dat nul. Ik denk dat wij een plek verdienen binnen de overheid.”
Soevereiniteit inbouwen
“Wanneer de publieke sector gaat investeren in Europese cloud, komt er ook meer geld voor R&D beschikbaar. Ik denk dat voor veel overheidsorganisaties nu al 80 tot 90 procent van wat nodig is, in onze Europese cloud beschikbaar is. Dat is genoeg om mee te beginnen. Daarmee kun je voor de overige toepassingen, de gewenste soevereiniteit prima inbouwen. De aanvragen voor proofs of concept komen nu bij ons binnen, van ministeries, provincies, gemeenten, gezondheidszorg en het onderwijs”, zegt Glastra. Ze nodigt overheidsorganisaties uit drie maanden lang de Open Telekom Cloud uit te proberen. Daarnaast lopen een aantal aanbestedingen waar T-Systems nauw betrokken is en geeft Glastra aan dat de eerste Nederlandse overheidsorganisaties al met Open Telekom Cloud aan het testen zijn.
Emily Glastra, managing director T-Systems Nederland, is blij met het toenemende bewustzijn van overheden om minder
afhankelijk van Amerikaanse bedrijven te
worden.

Plaats een reactie
U moet ingelogd zijn om een reactie te kunnen plaatsen.
Klinkt allemaal op het eerste gezicht logisch en aantrekkelijk, maar deze tekst bevatwat aannames die echt niet houdbaar zijn. Het gebruik van Europese cloudpartners, zoals T-Systems kan prima bijdragen aan minder digitale afhankelijkheid van Amerikaanse hyperscalers, maar het is zeker geen volledige oplossing voor digitale soevereiniteit. Om te neginnen blijft T-Systems onderdeel van Deutsche Telekom, dat zelf internationale belangen heeft. Dus je blijft last houden van geopolitieke druk of extraterritoriale claims. Daarnaast bevatten (niets tegen T-Systems, maar zo werkt het gewoon) dit soort oplossingen vaak propriëtaire technologieën, dus vervang je - als je niet uitkijkt - autonomie uitdagingen voor lock-in. Wordt je ook niet blij van.
Kies gewoon strategisch voor een duurzame open standaard!
Niet voor niets stelt de Europese Commissie in haar rapport over "Digital Sovereignty" (2022) dat volledige soevereiniteit alleen haalbaar is door gebruik te maken van Open Standaarden en interoperabele systemen. Juist wetgeving, zoals de Amerikaanse CLOUD Act (2018), toont aan dat ook private partijen onder druk kunnen komen te staan, ongeacht geografische locatie. De stelling "60 tot 70 procent van workloads kan zonder problemen op een hyperscaler draaien" is op z'n minst simplistisch.
Hyperscalers, zoals Amazon en Microsoft, vallen onder de Amerikaanse CLOUD Act, wat betekent dat Amerikaanse autoriteiten toegang kunnen eisen tot data, zelfs als deze op Europese servers wordt opgeslagen. Wat waarschijnlijk bedoeld wordt is dat 70% van de Staatsdata niet van de Staat zijn, ook niet zo veilig hoeft te zijn en dus inderdaad prima buiten de Staat kan draaien, maar dat is iets anders dan 70% van je workloads buiten de deur draaien. Zelfs toepassingen zonder privégegevens kunnen strategisch belangrijk zijn, denk bijvoorbeeld aan verkeersdata of infrastructuurinformatie, die in verkeerde handen - zeker nu - absoluut een veiligheidsrisico vormen.
Niet voor niets waarschuwt ENISA (European Union Agency for Cybersecurity) in meerdere rapporten voor de risico’s van data-afhankelijkheden in geopolitieke context en benadrukt de OECD in "Data Governance in the Public Sector" (2021) het strategische belang van alle soorten data, niet alleen gevoelige persoonsgegevens.
Het klopt dat digitale soevereiniteit een governance-vraagstuk is, maar in dit
artikel wordt de technische kant van soevereiniteit ondergewaardeerd. Zonder technologische autonomie BINNEN de gekozen oplossing is governance slechts een papieren werkelijkheid. Europese cloudproviders, zoals T-Systems, bieden inderdaad meer controle dan Amerikaanse hyperscalers, maar zolang deze niet gebaseerd zijn op Open Standaarden en volledig interoperabel zijn (graag Data Portabiliteit in de eerste paragraaf van elke contract), blijft de vraag of zo werkelijk soevereiniteit geboden wordt.
Er zijn veel betere keuzes beschikbaar! Investeer in Open Data Spaces, zoals inderdaad voorgesteld binnen het Gaia-X-initiatief, want zo kun je digitale soevereiniteit\ versterken zonder afhankelijk te worden van één enkele leverancier. Een Data Space is GEEN platform. Het gaat om de interoperabiliteit, dus data en applicaties moeten eenvoudig kunnen worden verplaatst tussen verschillende aanbieders. Het gaat niet om WAAR je host, maar om de controle over de DATA en HOE je host. Met die Open Standaarden voorkomt je vervolgens lock-ins én je stimuleert innovatie. Vindt je je hosting partij niet leuk? (wie betaalt, bepaalt!) dan trek je je content gewoon weer, onverminkt (dankzij je data portabiliteit en Open Standaarden clausule) net zo hard weer terug. Data-soevereiniteit zit in je architectuur, in je ontwerp. Wie outsourced is sowieso datavoortbrengingsketenverantwoordelijk, dus zorg gewoon dat organisaties de volledige controle behouden over hun data, ongeacht waar deze wordt gehost.
En ... als we toch bezig zijn ... (edge eats Cloud for breakfast), laten we dan ook meteen even kijken waar de algoritmes runnen van onze edge devices. Die zijn pas echt link, want DIE runnen onze complete productielijnen en energiegrid. 99% overheidsemail is volstrekt oninteressant. De goodies zitten in je meetgegevens.