Digitale soevereiniteit staat vandaag de dag hoog op de agenda van Europese landen. Volgens Bernardo Correia, de Portugese staatssecretaris voor Digitalisering, staat Europa ‘op een kruispunt’.
Gaia-X verschuift van concept naar implementatie
Op 20 en 21 november vond in Porto (Portugal) de 6e editie van de Gaia-X Summit plaats. De centrale boodschap was: Er is veel gepraat, standaarden opgezet en experimenten uitgevoerd, maar de tijd is nu rijp voor de daadwerkelijke implementatie van Gaia-X-standaarden.
Implementatie
De hoogste tijd dus voor implementatie van Europese standaarden. De introductie van een nieuw framework, het Gaia-X Trust Framework 3.0 Danube, moet de implementatie aanjagen door technische processen te automatiseren. Nu voldoen circa zeshonderd services van vijftien verschillende partijen aan de regels en voorschriften van Gaia-X, vertelde Ulrich Ahle, CEO van Gaia-X. Eind dit jaar moeten dat duizend services zijn. ‘De technologie is klaar; het gaat nu om het vergroten van de adoptie en integraties van bedrijven en andere partners. Gaia-X verschuift van concept naar implementatie’.
Data spaces
Ook Catherine Jestin, voorzitter van de Raad van Bestuur van Gaia-X, stelde dat de tijd van funderingen leggen voorbij is; Gaia-X moet nu bewijzen dat het zichzelf kan bedruipen. Volgens haar moeten technische standaarden plaatsmaken voor harde economische realiteit en operationele uitvoering. Ze benadrukte dat het operationaliseren van de data spaces essentieel is om de technologie echt in beweging te krijgen. Het gaat niet langer alleen om de techniek, maar om het creëren van een duurzame toekomst gebaseerd op gezonde economische principes.
Strategische opties
De hoop is dat Gaia-X als Europese cloud ook meer ruimte gaat geven aan Europese AI-bedrijven zoals Mistral (Frankrijk). Europese subsidies voor uiteenlopende AI-initiatieven moeten hierbij helpen.
Maar Gaia-X is echter geen wondermiddel dat Europa volledig digitaal soeverein gaat maken van andere regio’s, nuanceert Christoph Strnadl als CTO van Gaia-X. Veel chips komen van partijen buiten Europa, want de chipproductie in Europese landen is zeer beperkt. ‘Dat verander je niet van de ene op de andere dag. Sterker nog, ik vraag mij af of de EU hier ooit volledig onafhankelijk in zal worden. Maar dat maakt niet uit. Het gaat erom dat je strategische opties hebt. Net zoals Gaia-X een strategische optie voor de cloud is.'
Gaia-X is een Europees initiatief en wordt gedragen door ongeveer 250 organisaties. Het is een netwerk van Europese data- en cloudpartijen die samenwerken aan de hand van gemeenschappelijke regels en normen en waarden. Het draait op subsidies en contributies van aangesloten Europese bedrijven en kennisinstellingen. Doel is een raamwerk te bouwen waarmee bestaande (Europese) cloud- en datadiensten veilig, transparant en interoperabel met elkaar kunnen samenwerken.

Plaats een reactie
U moet ingelogd zijn om een reactie te kunnen plaatsen.