Onderdeel van de diefstal waren ongeveer duizend dossiers van mensen die een voorziening hadden aangevraagd en waarvoor een kopie van een ID-bewijs was opgenomen. Omdat kopieën bruikbaar zijn voor fraude, vervangt de gemeente die identiteitsbewijzen kosteloos. Normaal kosten die rond 53 euro voor een rijbewijs en tussen 80 en 90 euro voor een ID-kaart of paspoort. De betreffende inwoners krijgen zo snel mogelijk en uiterlijk voor 8 mei 2026 een aparte brief toegestuurd. Daarin staat hoe zij dit document gratis kunnen laten vervangen.
Gemeente Epe gaat 1000 ID-bewijzen gratis vervangen
Van nagenoeg alle inwoners van de gemeente Epe zijn bij de datadiefstal op 12 maart gegevens van burgers gestolen. Het gaat om hun naam, adres, geboortedatum, -plaats en -land, geslacht en burgerservicenummer. De gemeente gaat de identiteitsbewijzen van zo'n duizend burgers kosteloos vervangen.
De gemeente heeft een uitgebreide informatiecampagne opgestart waarin ze uitleggen wat er precies gebeurd is en wat er gestolen is. Er werden 552.000 bestanden gedownload door de hacker. Toen het ontdekt werd is de toegang tot het netwerk meteen geblokkeerd en heeft de gemeente maatregelen genomen om het netwerk schoon en veilig te maken.
Op een speciale webpagina over het datalek legt de gemeente uit welke stappen ze ondernomen heeft en welke onderzoeken ondertussen zijn ingesteld. Ook geeft de gemeente tips om nepberichten te herkennen of verdachte telefoontjes te controleren.
ClickFix-aanval
De datadiefstal werd mogelijk na een ClickFix-aanval. Hierbij wordt iemand met een nep-foutmelding verleid om zelf een kwaadaardig commando te kopiëren, plakken en uit te voeren (meestal via Windows Uitvoeren/PowerShell). In die melding staat dat je een probleem snel kunt “fixen” door een paar stappen te volgen, bijvoorbeeld op een knop klikken, een code kopiëren en uitvoeren. Met deze handeling wordt vervolgens malware geïnstalleerd.
Plaats een reactie
U moet ingelogd zijn om een reactie te kunnen plaatsen.