Overslaan en naar de inhoud gaan
(advertentie)

Kamer zet streep door verlenging DigiD-contract bij Amerikaanse overname

tweede kamer
Beeld: Shutterstock

De Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft een duidelijke lijn getrokken: het DigiD-contract met Solvinity mag in 2028 niet worden verlengd als het bedrijf in Amerikaanse handen komt. Een motie van Kamerlid Kathmann en medeondertekenaars kreeg daarvoor een meerderheid.

Met de uitspraak grijpt de Kamer in op de toekomst van een van de belangrijkste digitale systemen van de overheid. DigiD is essentieel voor toegang tot overheidsdiensten, en de Kamer wil voorkomen dat de zeggenschap daarover bij een buitenlands bedrijf terechtkomt. De motie stelt dat bij een overname door een Amerikaans bedrijf, het contract na afloop in 2028 stoppen. Daarmee legt de Kamer een politieke grens vast nog voordat zo’n overname daadwerkelijk heeft plaatsgevonden.

JA21 spreekt van symboolpolitiek

Niet alle partijen gingen daarin mee. Daniël van den Berg verklaarde namens JA21 tegen te stemmen. Volgens hem schiet de motie door door alle Amerikaanse bedrijven over één kam te scheren en is sprake van symboolpolitiek. Ook waarschuwde hij dat dergelijke uitspraken op gespannen voet kunnen staan met bestaande regels. Die kritiek kon de uitkomst niet keren. Met de aangenomen motie geeft de Kamer het kabinet een duidelijke opdracht: geen verlenging van het DigiD-contract als Solvinity onder Amerikaanse zeggenschap komt te vallen.

 De Tweede Kamer krijgt daarnaast alsnog de volledige veiligheidsanalyse die is gemaakt om de gevolgen van de mogelijke overname van het bedrijf Solvinity door Kyndryl in te schatten, zo werd duidelijk uit een brief van staatssecretaris Eric van der Burg van Binnenlandse Zaken (BZK) aan de Tweede Kamer-commissie Digitale Zaken. Eerder was er alleen een samenvatting van de veiligheidsanalyse beschikbaar.

Plaats een reactie

U moet ingelogd zijn om een reactie te kunnen plaatsen.

Melden als ongepast

Door u gemelde berichten worden door ons verwijderd indien ze niet voldoen aan onze gebruiksvoorwaarden.

Schrijvers van gemelde berichten zien niet wie de melding heeft gedaan.

(advertentie)

Bevestig jouw e-mailadres

We hebben de bevestigingsmail naar %email% gestuurd.

Geen bevestigingsmail ontvangen? Controleer je spam folder. Niet in de spam, klik dan hier om een account aan te maken.

Er is iets mis gegaan

Helaas konden we op dit moment geen account voor je aanmaken. Probeer het later nog eens.

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heb je al een account? Log in

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heb je al een account? Log in